Hrad berušek

O hřeKde koupíte hru Hrad berušek

Autorem hry Hrad berušek je Helmut Punke. Hra je určena pro 1 až 4 hráče od 3,5 let. Průměrná doba jedné hry je 10 minut. Hra trénuje prostorovou představivost, logické myšlení a cit v rukou.

Obsah hry

Ke hře potřebujete: 20 zelených kamenů, 1 černý kámen a 1 plátěný pytlík

Cíl hry

Cílem hry je umístit co nejvíce kamenů na sebe bez toho, aniž by hrad spadl. Je možné hrát ve dvou variantách.

Jednoduchá varianta hry

Příprava hry

Umístěte černý kámen do středu stolu tak, aby na něj každý hráč snadno dosáhl. Všechny další kameny rozprostřete na stůl, aby byly viditelné pro všechny hráče.

Pravidla hry

Všichni hráči se postupně snaží umístit jeden kámen na předchozí tak, aby se kameny jeden druhého přímo dotýkaly zeleným povrchem (musí do sebe pasovat).

Konec hry

Hra končí buď pádem hradu nebo pokud již nelze žádný kámen na sebe postavit. Cílem hry je, aby co nejméně kamenů zůstalo na stole.

Hmatová varianta hry

Příprava hry

Černý kámen se umístí na stůl stejně jako v jednoduché variantě hry. Ostatní kameny se dají do plátěného pytlíku.

Pravidla hry

Nejmladší hráč začíná, sáhne do plátěného pytlíku a pokusí se vytáhnout nejvhodnější kámen, bez toho, aniž by se do pytlíku podíval (kámn vybere pouze hmatem). Hráč vytáhne kámen a umístí jej na černý startovní kámen. Pokud kámen nelze umístit, hráč si jej ponechá. Tento kámen lze použít v dalším kole. Pokud kámen neodpovídá, hráč se pokusí vytáhnout nový kámen z pytlíku a umístit jej. Poté pokračuje další hráč.

Konec hry

Hra končí ve chvíli, kdy v pytlíku není žádný kámen.  Hráč s nejmenším počtem kamenů vyhrává.  Pokud některý hráč při pokládání kamene hrad zboří, prohrává. Nová hra začíná položením kamene, který způsobil pád hradu.