Hra DámaKde koupíte  hru Dáma

Hra pro dva hráče. Cílem hry je odstranit všechny soupeřovy kameny z hrací desky. Hra dáma se hrála již ve starověkém Egyptě, asi 3000 let př.nl, přesný autor, není však znám.

Co potřebujete

12 kamenů  bílých a 12  kamenů žlutých, hrací plán šachovnice

Příprava hry

Šachovnice je natočena tak, aby v pravém dolním rohu bylo bílé pole. Oba hráči umístí kameny své barvy na černá pole v prvních třech řadách své strany šachovnice.

Průběh hry

Hru začíná bílý. Kameny se posunují pouze po černých polích diagonálně o jedno pole. Nelze vstoupit na pole obsazené svým či cizím kamenem. Pokud se kámen nachází před soupeřovým kamenem, za kterým je volné pole, lze soupeřův kámen odstranit z desky přeskočením. Kámen může ve skákání pokračovat, dokud se po přeskočení ocitá před dalším protihráčovým kamenem, za kterým leží volné pole. Pokud již nelze dále skákat, ve hře pokračuje soupeř. Nelze přeskakovat vlastní kameny. Ve chvíli, kdy kámen dosáhne poslední řady šachovnice, promění se v dámu. Dáma se skládá ze dvou kamenů stejné barvy na sobě (přidáme vyřazený kámen) a má tu výhodu, že se může pohybovat i Dětská varianta dámy Kočka a myšskákat dopředu i dozadu o libovolný počet polí. Po přeskoku zajímaného kamene se může zastavit na kterémkoliv dalším volném poli. Skákání je povinné. Pokud hráč opomene možnost přeskočit, může mu soupeř odstranit kámen (nebo dámu), kterým měl skákat. Vítězí hráč, který eliminuje všechny protivníkovy kameny, nebo který zablokuje všechny soupeřovy kameny tak, že mu znemožní další tahy.

Dětské varianty

Aby byla hra pro děti zajímavější, jsou klasické kameny nahrazeny kameny s motivem zvířata např. Dáma kočka a myš nebo Dáma lev a hroch.

Herní varianty

Italská dáma

Pravidla hry jsou shodná s pravidly klasické dámy s tím, že dámy mohou být vyhozeny pouze dámami, ne však obyčejnými kameny. Skákání je povinné, v případě více možností skoku se vybere
ta, při které se přeskočí nejvíc kamenů.

Francouzská dáma

Pravidla jako u obvyklé Dámy, kameny se pohybují dopředu, ale přeskakovat mohou i směrem dozadu. Dáma má možnost skákat směrem vpřed i vzad.

Anglická dáma

Při této variantě platí pravidla jako pro klasickou Dámu, ale je možné se pohybovat a skákat i po
kolmých liniích (tedy všemi osmi směry).

Ruská dáma

Kameny postupují vpřed, smí brát vpřed i vzad. Skákání se nelze vyhnout ani za cenu ztráty kamene.

Polská dámaDětská varianta dámy Lev a Hroch

V porovnání s klasickou dámou se liší tím, že kameny posouváme jen směrem šikmo vpřed. Při
přeskakování soupeře je dovoleno pohybovat se i směrem dozadu po diagonále.

Divná dáma

Bílý hráč rozestaví své kameny jako v Dámě, černý má jednu jedinou černou dámu, kterou umístí na libovolné pole ve svých prvních třech řadách. Bílý hru začíná, jeho cílem je max. do dvanácti tahů přijít o všechny své kameny. Pokud se mu to nepodaří, vítězí černý. Skákání všech nabízených kamenů je samozřejmě povinné. Černá dáma nemůže být přeskočena.

Žravá dáma

Opačná varianta klasické Dámy. Skákání je povinné a vyhrává hráč, terý jako první ztratí všechny kameny.