Úvodní stránka » Rodinné deskové hry » Člověče, nezlob se

Člověče nezlob se

O hře

 

Kde koupíte hru Člověče nezlob seHra je známa již v 7. století, v Indii byla známa pod názvem Pačísí. Do Evropy se dostala pod názvem Parchis, ale většího rozšíření nedosáhla. Znvou ji objevili až Angličané v 19. století, byla patentována pod názvem Ludo v roce 1896 s pravidly, které jsou prakrticky shodné s dnešními.  Dnešní známost přinesl hře německý obchodník Josef Friedrich Schmidt, který vydal hru před první světovou válkou pod názvem Mensch, ärgere dich nicht (Člověče, nezlob se).

Pravidla hry

Obsah hry

hrací deska, kostka, pro každého hráče 4 figurky shodné barvy, hra pro 2 až 6 hráčů.

Průběh a cíl hryčlověče nezlob se

Všechny figurky jsou před začátkem hry umístěny ve startovním domečku, který je barevně vyznačen stejnou barvou, jakou jsou označeny 4 figurky hráče.
Cílem hry je dovést své figurky jedné barvy ze startovního pole do cílového domečku. To lze pouze tak, že figurka musí projít postupně všemi poli na obvodu hracího plánu. Každý hráč posune při svém tahu figurku o tolik bodů, kolik padlo při jeho hodu kostkou. Skončí-li s figurkou na políčku obsazeném cizí figurkou, je tato odstraněna ze hry a vrácena zpět do startovního domečku. Na políčko obsazené figurkou stejné barvy vstoupit nelze.
K nasazení figurky na startovní pole je potřeba hodit šestku. Nemá-li hráč nasazenou žádnou figurku, hází kostkou do té doby, dokud nepadne šestka, maximálně však třikrát. Pokud ani po třetím hodu nepadne šestka, pokračuje ve hře další hráč. Na začátku hry se první figurka umisťuje na startovní pole okamžitě.
Během hry po hozené šestce hází hráč kostkou ještě jednou a posune jednu zvolenou figurku o součet bodů při obou hodech. Další možností je, že po hozené kostce nasadí další fugurku a pak po druhém hodu pokračuje libovolnou figurkou v poli.
Vyhrává ten hráč, který první oběhne hrací plán všemi svými figurkami a umístí je do cílového domečku. Ostatní hráči po té obvykle pokračují ve hře a hrají tak o další pořadí.

člověče nezlob se

 

člověče nezlob se